Z okazji Walentynek, na 14 lutego stacja ARTE.tv przygotowała wybór dokumentów prezentujących różne zagadnienia związane z miłością, najbardziej pożądanym na świecie uczuciem. Widzowie platformy przekonają się, jak wygląda poszukiwanie partnera w Kraju Środka i jakie działania podejmują tam mężczyźni, aby znaleźć żonę. Inny obraz opowiada o życiu intymnym ludzi z dużą nadwagą, ich pragnieniach oraz wyzwaniach, z którymi muszą się zmierzyć. Posłuchamy także głosów różnych artystów i dowiemy się, jak oni postrzegają miłość, jakie jej odcienie dostrzegają i jak łączą swoje działania z budowaniem relacji. Kolejnym tematem będzie miłość w czasach wojny na przykładzie historii ukraińskiej piosenkarki, która została rozdzielona z ukochanym walczącym o wolność ojczyzny.
W POSZUKIWANIU KOBIET
Po 35 latach Chiny oficjalnie pogrzebały politykę jednego dziecka. Jednak lata nacisku na posiadanie dziecka płci męskiej spowodowały brak równowagi między płciami: w Chinach jest dziś od 30 do 40 milionów więcej mężczyzn niż kobiet. Co piąty młody Chińczyk nie będzie w stanie znaleźć żony w ciągu pięciu lat, zwłaszcza w niektórych regionach wiejskich, w których mieszkają głównie kawalerowie z rodzicami. Niektórzy panowie z takich miejsc podróżują daleko do innych regionów Chin w poszukiwaniu wybranki swojego serca. Niektórzy wyjeżdżają nawet za granicę, do Birmy, Wietnamu czy Indonezji, by tam kupić sobie żonę. Nieszczęśnicy bez kobiet nazywani są „Guang Gun – Martwe gałęzie”, ponieważ nigdy nie przyniosą owocu. Cała sytuacja doprowadziła do powstania specjalnych gangów przestępczych, które wyspecjalizowały się w porywaniu kobiet i sprzedawaniu ich mężczyznom daleko od ich rodzinnych stron. Reportaż „Chiny: w poszukiwaniu kobiet” opowiada o dramatycznej sytuacji w Państwie Środka.
CHINY: W POSZUKIWANIU KOBIET | ARTE po polsku
WIELKA POTRZEBA MIŁOŚCI
Wszyscy bohaterowie reportażu „Wielka potrzeba miłości” ważą powyżej 100 kilogramów. Z powodu wagi są społecznie stygmatyzowanie, marginalizowani, dyskryminowani, a także wykorzystywani. Często na drodze do znalezienia miłości muszą zmierzyć się z własnym strachem, cudzą oceną czy samotnością. Jak wygląda ich życie intymne? Czy są z niego zadowoleni? Czy silna potrzeba akceptacji prowadzi tylko do bólu? A może waga może być jednak atutem? Cztery kobiety i dwójka mężczyzn zdecydowali się na złamanie tabu i opowiedzenie o tym, czego doświadczyli poszukując miłości. Pomimo tego, że coraz więcej osób opowiada się przeciw „cancel culture”, mamy większą świadomość i empatię dla siebie nawzajem, to nadal, przez wpajane nam od dzieciństwa wzorce urody, osobom otyłym jest trudniej odnaleźć się w świecie flirtu i namiętności.
WIELKA POTRZEBA MIŁOŚCI | ARTE po polsku
MIŁOŚĆ W CZASACH WOJNY
Miłość na odległość nie jest łatwa, a robi się jeszcze trudniejsza, gdy jedna osoba musi ryzykować życie, a druga jest na uchodźstwie. Z tą sytuacją, dzień w dzień, musi mierzyć się wiele Ukrainek i Ukraińców. W wzruszającym dokumencie „Miłość w czasach wojny” obserwujemy losy Ingret Kostenko, ikony indie popu, która przez konflikt została zmuszona do ucieczki do Niemiec. Mężczyzna, którego kocha, został żołnierzem i walczy na froncie za wolność ojczyzny. Ingret regularnie wraca do Ukrainy, ryzykując życiem, by z nim być. W swoich utworach i filmach przerabia trudny temat separacji.
MIŁOŚĆ W CZASACH WOJNY | ARTE po polsku
Z TWISTEM, CZYLI JAK KOCHAJĄ ARTYŚCI?
W dzisiejszych czasach miłość odmienia się przez wszystkie przypadki. Mówimy o różnych odmianach miłości i tolerancji. Od lat panuje przekonanie, że szczególnie liberalne podejście do miłości reprezentują artyści – często stojąc na forpoczcie zmian obyczajowych. Czy związki w świecie sztuki faktycznie wyglądają inaczej? To pytanie zadano pisarzom, tancerkom, twórcom sztuk wizualnych z różnych stron świata. Jak znaleźć formę związku, która nam odpowiada? Wsłuchać się w siebie? Po prostu próbować do skutku? A może lepiej jest całkowicie oddać się uczuciom, eksperymentować i mieć nadzieję? Miłość we dwójkę, w grupie, a może samotnie? O uczuciach i strachu przed nieznanym rozmawiają twórcy dokumentu „Jak kochają artyści”.
JAK KOCHAJĄ ARTYŚCI | ARTE po polsku
O ARTE.tv
ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.
Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.
Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.
Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl
Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter.
Link do strony artykułu: https://wm1.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/walentynki-na-arte-tv-czyli-rozne-odcienie-milosci